Szanowni Państwo,

w dniu 1 września 2020 roku nastąpi długo oczekiwany przez wszystkich powrót dzieci do szkół. W trosce o dobro wspólne pragnę podzielić się z Państwem ważnymi informacjami związanymi z tym trudnym dla nas wszystkich czasem.

Proszę o uważne przeczytanie mojego listu, a następnie o przekazanie treści, w odpowiedni sposób, swoim dzieciom, tak aby jak najlepiej przygotować je na powrót do szkoły w nowej rzeczywistości. Z wiadomych powodów nie będzie to "płynna kontynuacja” codziennego życia szkolnego. Sytuacja zagrożenia epidemiologicznego niesie ze sobą wiele ograniczeń niemożność spotkania się z przyjaciółmi czy wyjścia do kina. Nastolatkom, którzy dużą wagę przywiązują do swobody, trudno może być to zaakceptować. Tłumaczmy dziecku dlaczego tak się dzieje, wspólnie szukajmy rozwiązań i kompromisów. Największym wsparciem dla dziecka jest rodzic. Większość trudnych sytuacji i emocji jesteśmy w stanie opanować dzięki wzajemnej rozmowie.

Ogólne środki higieny i bezpieczeństwa:

• wszystkie placówki oświatowe zostały wyposażone w specjalistyczne środki dezynfekujące oraz urządzenia do bezdotykowego pomiaru temperatury ciała.
  • wejście do szkoły będzie możliwie jedynie z zasłoniętymi ustami i nosem.
  • osoby wchodzące na teren danej placówki muszą zdezynfekować dłonie.
  • wskazane jest zachowanie bezpiecznego dystansu pomiędzy poszczególnymi osobami.
  • wdrożenie zasad szybkiego i skutecznego kontaktu z rodzicami podopiecznych.
  • wejście rodzica lub opiekuna prawnego na teren placówki będzie możliwe tylko i wyłącznie w przypadku wystąpienia sytuacji, która wymaga osobistego załatwienia danej sprawy.
  • we wszystkich placówkach znajdą się plakaty informacyjne przypominające o zasadach właściwego postępowania w czasie pandemii. Dodatkowo, w łazienkach znajdą się również instrukcje prawidłowego mycia rąk.

System organizacji pracy szkoły:

•  dostanie się do placówki będzie możliwe wszystkimi wejściami. Ich uruchomienie pozwoli na rozładowanie ewentualnych zatorów formujących się przy poszczególnych drzwiach wejściowych.
  • na całym należącym do danej placówki terenie (z wyjątkiem sal lekcyjnych) należy nosić maseczkę zasłaniającą nos i usta.
  • w miarę możliwości wszystkie lekcje danej klasy będą odbywać się w jednym miejscu, co pozwoli na zminimalizowanie konieczności przemieszczania się uczniów po terenie placówki.
  • wystrój klas zostanie ograniczony do minimum. W pomieszczeniach będą znajdować się tylko niezbędne rzeczy, które można w łatwy i szybki sposób dokładnie umyć i zdezynfekować.
  • poszczególne sale lekcyjne i pomieszczenia będą często wietrzone.

Zasady obowiązujące w trakcie przebywania w placówce:

• w trakcie przerw międzylekcyjnych uczniowie powinni pozostać w swoich klasach. Jeżeli nie będzie to możliwe, w miarę możliwości w poszczególnych placówkach zostanie wprowadzony m.in. system przerw rotacyjnych, co pozwoli na ograniczenie kontaktów uczniów z różnych klas.
  • w pierwszych miesiącach nowego roku szkolnego może występować ograniczony dostęp do szafek szkolnych oraz szatni. Ważne jest, aby uczniowie przynosili do szkoły jedynie rzeczy niezbędne. Kurtki i płaszcze będą zabierane do wyznaczonej sali lekcyjnej, przypisanej danej klasie.
  • stołówki zostaną przystosowane do mniejszej liczby uczniów jednocześnie z nich korzystających. W tym celu zostaną wyznaczone odrębne godziny dla uczniów poszczególnych klas
  • w szkołach podstawowych, w których funkcjonuje stołówka sklepiki szkolne mogą być nieczynne.
  • z użytku zostaną wyłączone poidełka oraz automaty sprzedające przekąski. Warto pamiętać, aby dziecko zabrało do szkoły wystarczającą ilość jedzenia i picia.

Na koniec ważny apel:

Jeżeli Państwa dziecko wykazuje w domu objawy choroby (gorączka, kaszel, nudności lub ogólne osłabienie fizyczne) zachęcam, aby pozostawić je w domu dla ogólnego bezpieczeństwa wszystkich (chorego dziecka, innych uczniów, nauczycieli i obsługi szkoły) oraz pilnie skonsultować się z lekarzem. Na zakończenie przypominam, że Państwo jako rodzic możecie wejść na teren szkoły jedynie w wyjątkowych sytuacjach i po wcześniejszym umówieniu telefonicznym, z obowiązkową osłoną ust i nosa. Ponadto jeszcze raz Państwa proszę o rozmowę z dzieckiem, w celu przygotowania go do zmian, w zakresie funkcjonowania szkoły.

Z poważaniem,

Piotr Krzystek